Najczęściej zadawane pytania:

Czyli o wyrobach i biżuterii słów kilka. Poniżej postaram się odpowiedzieć na najczęściej nurtujące Was pytania, z którymi dane mi było spotkać się na przestrzeni kilku lat. Oczywiście wszelkie zawarte poniżej treści mają charakter jedynie informacyjny i nie zastąpią fachowej porady lekarskiej (w przypadku uczuleń).

1. Z czego zrobione są kolczyki?
Większość wyrobów które znajdziecie w sklepie wykonana jest z mas termoutwardzalnych, zwanych potocznie modeliną. Są one oprawione w półfabrykaty ze STALI CHIRURGICZNEJ. Do oferty wprowadziliśmy również metalowe, szyte i żywiczne elementy. Materiał użyty do wykonania wyrobu, jest zazwyczaj podany w opisie produktu.

2. Czy wszystkie produkty w sklepie są ręcznie robione?
Wszystkie wyroby z modeliny są w 100% wykonane ręcznie. Jednak ze względu na ciekawą formę i Wasze zainteresowanie postanowiliśmy wzbogacić ofertę o biżuterię z gotowych elementów, np. metalowych (śrubki metalowe), lub biżuterię z odlewów żywicznych.
Elementy szyte i dziergane zamawiamy.

3. Czy kolczyki sztyfty nie odpadną?
Nie. Końcówki sztyftów są zatapiane na stałe w specjalnie wywierconych otworach. Dzięki temu ich żywotność zostaje przedłużona. Wyróżnia je to spośród innych tego typu wyrobów dostępnych na rynku. Nie ma możliwości by kolczyk odkleił się od wyrobu.

4. Czy kolczyki uczulają?
Półfabrykaty użyte do tworzenia biżuterii są ze STALI CHIRURGICZNEJ 316l.

5. Czy stal chirurgiczna nie uczula?
Stal chirurgiczna jest stalą szlachetną, używaną w medycynie (np. druty do protetyki stomatologicznej, medyczne instrumenty, elektrody rozruszników serca).
Mimo że zawiera nikiel, który to zazwyczaj wywołuje u ludzi reakcje alergiczne! Ku zaskoczeniu stal ta jest wysoce HIPOALERGICZNA. Nie wydziela jego związków do organizmu i u większości ludzi nie powoduje uczuleń. Ilość niklu przedostająca się do organizmu z kolczyków ze stali chirurgicznej 316l to 0,01 μg/cm²/tydzień.*
Oczywiście zdarzają się osoby tak wrażliwe że nawet srebro, złoto czy stal chirurgiczna może spowodować u nich reakcje alergiczną, jednak są to bardzo sporadyczne przypadki. Najlepszym rozwiązaniem (zanim obdarujemy bliską osobę biżuterią) jest dowiedzieć się czy nie ma ona alergii na powyższe metale.
Dla nas bardzo ważne jest zadowolenie naszych klientów, dlatego jeśli okaże się że stal chirurgiczna zakupiona u nas w sklepie Was uczula, możecie produkt bez problemu zareklamować i zwrócić.

*informacja zaczerpnięta z Wikipedii


6. Co zrobić gdy już kupiliśmy biżuterię i uczula? Opcje:
1) Przy zakupach internetowych klientom przysługuje prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość w terminie 14 dni od otrzymania towaru. Oczywiście mówimy o zwrocie towaru pełnowartościowego (nie uszkodzonego z winy klienta).
2) Sposób posłyszany od klientów: Półfabrykaty które mają styczność z uchem należy polakierować bezbarwnym lakierem do paznokci. Nie jest to bardzo trwały zabieg i co jakiś czas ( w miarę jak lakier będzie się wycierać) należy go powtarzać. Jednak jeśli już mamy taką sytuację, że kupiliśmy kolczyki bez których nie wyobrażamy sobie życia, a one nas uczulają - warto spróbować ;)
3) Jeżeli bardzo chcesz zachować nasze kolczyki, a nie możesz nosić stali chirurgicznej, możesz udać się z wyrobem do najbliższego jubilera by ten zamienił półfabrykat użyty w wyrobie na metal szlachetny jak złoto czy srebro. Niestety my nie oferujemy półfabrykatów srebrnych i złotych.

7. Po założeniu kolczyków ucho krwawi. Co robić?
Wszelką biżuterię należy zakładać na wygojone uszy! Ponieważ często zdarza się że po przekłuciu uszu, zmieniamy kolczyki naruszając jeszcze nie zagojoną tkankę. Mogą wówczas dostać się do środka ranki bakterie naniesione z palców na sztyft, czy bigiel. To co często uznawane jest za uczulenie na kolczyki, okazuje się stanem zapalnym po zakażeniu ranki.
Rankę należy odkazić i nie zmieniać kolczyków z salonu kosmetycznego, aż do całkowitego wygojenia ranki. Najlepiej skonsultować się z lekarzem!

8. Ucho puchnie i swędzi po założeniu kolczyków. Dlaczego?
Najpewniej znalazłeś się w pechowej grupie osób bardzo uczulonych na nikiel, który występuje nawet w kolczykach antyalergicznych (ale w bardzo małej ilości). Oczywiście należy zaprzestać noszenia uczulających kolczyków i nie dopuścić do stanu krytycznego, kiedy to rozwinie się ropny stan zapalny. Patrz punkt 6.

9. Jak dbać o kolczyki?
Najlepsze dla metalowych elementów w kolczykach jest przechowywanie ich bez dostępu powietrza. Ponieważ nawet srebro przechowywane bez zabezpieczenia śniedzieje. Najczęstszą przyczyną jest styczność półfabrykatów (np. bigli) z tlenkiem siarki obecnym w powietrzu. Biżuteria będzie szybciej ciemniała jeśli powietrze jest bardziej zanieczyszczone. Uszkodzić biżuterię może również chlor obecny w wodzie na basenie, alkohol w perfumach, detergenty. Kolczyków staramy się nie traktować chemią gospodarczą, a na basenie zdejmować i schować w bezpiecznym miejscu i nie psikać perfumami bezpośrednio na kolczyki.
Nieużywane kolczyki najlepiej przechowywać w zamykanym woreczku strunowym. Wycisnąć z woreczka możliwie jak najwięcej powietrza i szczelnie zamknąć. Pozwoli nam to przedłużyć żywotność naszej biżuterii. Przywrócić połysk na półfabrykatach można poprzez przemycie płynem do naczyń.
Czasami wystarczy je przetrzeć w palcach, by odzyskały wcześniejszy błysk.

10. Czy kolczyki z modeliny są trwałe?
Staramy się by nasze produkty były solidne i porządnie wykonane, z tego względu używamy do tworzenia jedynie modelin profesjonalnych FIMO / PREMO / CERNIT / PARDO / KATO. Charakteryzują się one wysoką odpornością i piękną paletą kolorów. Wyroby z nich wykonane z czasem nie tracą barwy, nie płowieją i  nie kruszą się. Modelina po wypaleniu w piekarniku staje się twarda i trwała. Oczywiście im cieńsze elementy tym są delikatniejsze, jednak staramy się w naszych pracach unikać wszelkich odstających i cieniutkich elementów które mogłyby się ukruszyć. Przy zakładaniu i zdejmowaniu sztyfcików staramy się zawsze łapać za najgrubszą część kolczyka (unikać chwytania za delikatne uszka w przypadku kolczyków zwierzątek). Wszelkie reklamacje zazwyczaj rozpatruję pozytywnie, ale niestety jeśli na kolczyku zobaczę ślady bieżnika traktora reklamacja zostanie odrzucona ;) Kolczyki również nie są ognioodporne i zwierzoodporne ;)
Trwałość modeliny można porównać do trwałości plastiku.

11. Jak długo świeci magiczny pył w słoiczkach?
Proszek użyty jako wypełnienie słoiczków i gwiazdek szklanych oddaje światło od około 5 do nawet 15minut. Jego działanie opiera się na zjawisku luminescencji, a dokładniej fosforescencji. Po uprzednim naświetleniu proszek świeci światłem własnym. Długość świecenia zależy w największej mierze od stopnia naświetlenia. Im intensywniej zostanie naświetlony - tym dłuższych efektów możemy się spodziewać.

12. Czy łyżeczki do cukiernicy nie zniszczą się w zmywarce?
Łyżeczki powinno się myć wodą ręcznie. Kształt i struktura nie ulegnie zmianom, jednak należy to robić delikatnie. Unikać tarcia gąbką elementów takich jak np. ciasteczko (może się zetrzeć kolor przypieczonego ciasteczka). 

13. Waga produktów.
Staramy się, by każdy nasz wyrób dostępny w sklepie miał podaną wagę. By ułatwić Wam ocenę wagi naszych wyrobów, jako punkt odniesienia proponujemy porównanie z bilonem PLN. Poniżej tabelka:

nominał

masa

Jeden grosz

1,64g

Dwa grosze

2,13g

Pięć groszy

2,59g

Dziesięć groszy

2,51g

Dwadzieścia groszy

3,22g

Pięćdziesiąt groszy

3,94g

Jeden złoty

5,00g

Dwa złote

5,21g

Pięć złotych

6,54g

 14. Masz pytanie?
Napisz do nas: sklep@krafciarka.pl lub zadzwoń 792-700-920


Z pozdrowieniami
Anna i Radomir Stefanowscy